Badania prenatalne podstawowe informacje

{[description]}

Badania prenatalne podstawowe informacje

Badania prenatalne to szereg badań, które wykonuje się w ciąży, aby sprawdzić czy dziecko nie ma żadnych wad rozwojowych lub genetycznych. Dzięki temu lekarze mogę wdrożyć leczenie jeszcze na etapie ciąży.

Jak dzielimy badania prenatalne?

Badania dzielimy na inwazyjne i nieinwazyjne, badania nieinwazyjne powinna mieć wykonana każda kobieta w ciąży. Badania inwazyjne wykonuje się zwykle wtedy, gdy w badaniach nieinwazyjnych zostanie zaobserwowana jakaś niepokojąca zmiana lub wada. 

  • Badania inwazyjne to amniopunkcja, biopsja kosmówki lub kordocenteza 
  • Badania nieinwazyjne to USG szczegółowe wykonywane w I trymestrze w połączeniu z badaniem krwi testem Papp-a, wykonywane przez lekarza ginekologa z certyfikatem FMF (The Fetal Medicine Foundation)

Dla kogo badanie prenatalne jest jest refundowane?

Badanie to w Polsce jest refundowane przez NFZ tylko dla niektórych osób, mamy nadzieję, że niedługo ta sytuacja się zmieni. Poniżej kilka warunków, które muszą być spełnione, aby otrzymać skierowanie na to badanie:

  • ukończony 35 rok życia
  • urodzenie dziecka z wadą genetyczną
  • bycie nosicielem wady genetycznej
  • nieprawidłowości w innych USG w ciąży
  • zwiększone ryzyko wad chromosomalnych stwierdzonych przez lekarza

Jeśli nie spełniasz tych warunków, a jesteś w stanie wykonać takie badanie prywatnie to na pewno warto. Badanie możesz wykonać w Szpitalu Kieleckim.

Więcej informacji

Dlaczego warto wykonać badanie prenatalne? 

Dzięki wykonaniu badania prenatalnego możemy pomóc sobie i naszemu dziecku jeszcze w trakcie ciąży. Osoba wykonująca usg prenatalne posiada certyfikat i dzięki temu mamy pewność, że zostało ono wykonane na najwyższym poziomie. Data porodu oszacowana w trakcie tego badania USG jest przyjmowana jako wiążąca. Jeśli wynik badania będzie nieprawidłowy ułatwi to nam przygotowanie siebie i rodziny na przyjęcie chorego dziecka. Dzięki wykryciu wady na wczesnym etapie lekarz może jednak przede wszystkim skierować nas na dodatkowe badania czy konsultacje w ośrodkach o wyższej referencyjności. Niektóre wady rozwojowe mogą być leczone w trakcie ciąży. Pod opieką specjalistów możemy zapobiec kolejnym wadom poprzez znalezienie odpowiedniego szpitala i leczenie. Dziecko będzie miało łatwiejszy start, a opieka medyczna lepiej przygotowana. 

Na czym polega badanie prenatalne?

Pierwszą ważną rzeczą jest fakt, że oprócz USG składa się z badania krwi tzw. testu PAPP-a. Test ten służy do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych oraz funkcji łożyska. Dzięki temu na wczesnym etapie możemy ocenić ryzyko nadciśnienia ciążowego i wdrożyć leczenie kwasem acetylosalicylowym. 

Badanie USG wykonane przez specjalistę z certyfikatem FMF oraz wynik badania krwi pozwala określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych z 95% czułości. Samo USG wykryje około 60-70% wad. Wykonywane jest między 11 tygodniem i 1 dniem a 14 tygodniem i 1 dniem, ważne jest zachowanie tych terminów, gdyż tylko wtedy dziecko jest wystarczające duże by ocenić jego anatomię, ale też odpowiednio małe by było widoczne w całości 

Cele badania prenatalnego

W artykule omówiono już dlaczego warto je wykonać, co jeszcze zyskujemy?

  • Poprzez pomiar CRL, czyli długości ciemieniowo-siedzeniowej obliczana jest data planowanego porodu. Często data ta nie pokrywa się z terminem z miesiączki, ale to właśnie to ta data brana jest pod uwagę przy decyzji o wywoływaniu porodu po terminie.
  • Podczas badania oceniana jest budowa anatomiczna płodu i można wykryć ewentualne wytrzewienie. Niestety w tym pierwszym badaniu nie można ocenić wad serca czy kończyn. Dlatego ważne jest wykonanie kolejnego badania połówkowego.
  • Dodatkowo oceniamy ryzyko wad chromosomalnych w połączeniu z testem PAPPa. Tylko na tym etapie i w tych tygodniach ciąży jest to możliwe do wykonania. 

Badania NIPT (Non-invasive prenatal testing) 

To badanie DNA płodowe po pobraniu krwi matki. Wykonuje się je od 10 tygodnia ciąży. Mają dużo wyższą cenę od badania USG z testem PAPPa, ale ich zaletą jest duża czułość (99,8%). W zależności od ceny obejmują różne wady. Można również poznać dzięki nim płeć dziecka już na wczesnym etapie ciąży. 

Badania prenatalne Kielce

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych badaniach zapraszamy do sprawdzenia informacji na stronie Szpitala Kieleckiego.

Sprawdź jakie badania prenatalne oferujemy


Podobne w kategorii

Życzenia świąteczne

Drodzy Rodzice związani z Akademią Mamy i Taty. W tym szczególnym świątecznym czasie chcielibyśmy złożyć Wam serdeczne życzenia! Wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!

Czytaj więcej